W jaki sposób się przedstawia handel z Chinami, które z produktów są najczęściej eksportowane.

Chiny większości osób kojarzą się z ogromną liczbą towarów, jakie zostały tam wyprodukowane. I to nie będzie jedynie chodzić o produkty typowo chińskie, które swoją jakością a tak naprawdę jej brakiem przyczyniają się do dość negatywnych skojarzeń. Ale sporo międzynarodowych koncernów także swój asortyment zleca do wykonania w fabrykach z tego kraju, ponieważ tak zwyczajnie będzie taniej. W Chinach kupuje i produkuje cały świat i tak naprawdę kraj ten jest obecnie największą fabryką na świecie.

Również dla Polski Chiny są bardzo ważnym partnerem handlowym, sporo dużych rodzimych firm również poprzenosiło swoją produkcję do Azji. Lecz mało osób jest świadomych tego, że Chiny są także coraz poważniejszym eksporterem polskich produktów. W chwili obecnej bilans handlowy jest mocno na niekorzyść eksportu, bo jest blisko dziesięć razy mniejszy. Lecz sytuacja powoli się zmienia, ponieważ nasi przedsiębiorcy odkrywają potencjał chińskiego rynku. Ponad miliard potencjalnych konsumentów może zrobić wrażenie, stąd też są coraz większe zakusy do tego, aby choć fragment tego rynku zyskać.

Na dzień dzisiejszy export do Chin oceniany jest na blisko 2 miliardy euro, przy blisko piętnastu dla importu. Jednak znacznie ważniejsza jest tutaj dynamika wzrostu, przy imporcie jest to kilka procent rocznie, lecz dla eksportu już kilkanaście. Największy udział w eksporcie do tego azjatyckiego kraju ma czysta miedź i wyroby z niej wyprodukowane, jest to blisko połowa wszystkich produktów.

Kiedy będziesz poszukiwać innych tego typu informacji na wątek podnoszony w opisywanym wpisie, to wejdź tu chińska hurtownia – z pewnością te artykuły także Cię zaintrygują!

W przypadku miedzi ostatnio jest sporo obaw, czy sprzedaż jej może się utrzymać na takim samym poziomie ze względu na znaczne spowolnienie chińskiej gospodarki.

Kolejną grupę produktów, z prawie trzydziestoprocentowym udziałem zajmują sprzęty i maszyny elektryczne i przemysłowe. Bardzo dużą dynamikę wzrostu zanotowano w kolejnej grupie towarowej, to znaczy żywności. Chińczykom bardzo posmakowała nasza wieprzowina, bo zaczynają jej kupować coraz większe ilości.

Czy przeczytane tutaj informacje uważasz za ciekawe? Jeżeli tak, to więcej zobaczysz w ofercie, która także bez wątpienia będzie zachęcająca.

Następne grupy produktowe mają już znacznie mniejszą rolę, co bynajmniej nie oznacza, że są nieważne. Można do nich zaliczyć tworzywa sztuczne, meble i kauczuk, a także różnego rodzaju samoloty oraz pojazdy.