W ostatnich latach budowa ulic i autostrad w Polsce ruszyła pełną energią i dzięki temu coraz prędzej doganiamy takie państwa jak Niemcy, które mają najlepszą sieć dróg

Jako przeciętny użytkownik szos mamy prawo nie nie myśleć o tym jak powstają autostrady, po których się przemieszczamy. Raduje nas sam fakt, że są budowane.

serwis laptopa

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

To jest dla nas najważniejsze. Jesteśmy tylko rzadko w stanie powiedzieć czy szosa szybko się rozsypuje się i czy maszyna dobrze trzyma się jezdni. Jak się okazuje budowanie dróg jest bardzo zawiłym zadaniem.
Trzeba jednak sporadycznie zastanowić się dlaczego asfalt drogowy świetna strona ma zróżnicowany kolor – brązowy lub czarny oraz dlaczego na jednej drodze jest gładki, a już na kolejnej chropowaty. Wpływa to z faktu, że istnieją różnego typu asfalty. Nawet w u nas nad Wisłą wytwarzanych jest kilka rodzai. Asfalt drogowy jest pewnego rodzaju lepiszczem. Na jego klasę wpływają różne czynniki.

Zainteresowały Cię przedstawiane kwestie? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze, co ma w tym temacie ta optymalna witryna. Odnajdziesz tam podobne informacje.

Przykładowo łamliwość oraz poziom ścieralności. Faktem jest, że im lepszy asfalt tym jest droższy, ale asfalt drogowy przynależy do tej klasy produktów, na których nie powinno się oszczędzać, gdyż ich naprawa będzie wynosić jeszcze więcej. Asfalt drogowy nim zostanie oddany do użytku jest testowany pod względem przepisów dopuszczenia do użytku.

Do tego postępowania wykorzystuje się różnego typu wysoko wyspecjalizowanych urządzeń, które mogą zaopiniować wartość asfaltu. Jeżeli chodzi o nazewnictwo, to asfalt drogowy jest pozyskiwany z ropy naftowej i nie powinniśmy go pomylić ze smołą lub innymi materiałami wykorzystywanymi przy budowie autostrad.