Wirtualizacja serwerów – dlaczego warto

Wirtualizacja polega na wydzieleniu w obrębie jednego fizycznego serwera wielu znacznie mniejszych środowisk wirtualnych. Zapewnia to optymalne rozdzielenie zasobów mikroprocesora, pamięci RAM jak też dysku twardego pomiędzy wiele działających równocześnie procesów. Każde z wykreowanych środowisk wirtualnych zostaje oddzielone i może działać niezależnie od innych, przy czym z punktu widzenia oprogramowań, zachowuje się jak samodzielna maszyna.

Co więcej wirtualizacja serwerów umożliwia, ażeby na każdym z środowisk wirtualnych działał odmienny system operacyjny (na przykład Unix, Linux, Windows), obsługujący różne aplikacje. W ten sposób wirtualizacja serwerów staje się instrumentem o wiele poszerzającym potencjał poszczególnego serwera.

skorzystaj z naszych uslug

Autor: Samson Loo
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejsze zalety wirtualizacji serwerów to: lepsze wykorzystanie posiadanego oprzyrządowania, środowiska wirtualne są kreowane szybko i na bieżąco, w zgodzie z aktualnymi potrzebami firmy, oszczędność kosztów (zakup jednego, mocniejszego serwera zazwyczaj jest tańszym wyjściem aniżeli kupowanie po 6 słabszych maszyn. Przy mniejszej liczbie serwerów redukują się koszty ich konserwacji jak też zużycie prądu, a zarazem zachowana jest taka sama funkcjonalność. Następną zaletą jest możliwość dostosowania przydziału CPU, RAM a także HDD do aktualnych wymagań konkretnej aplikacji, kreacja szablonów, które gwarantują bardzo prędkie uruchomienie nowego środowiska dla działania wybranego systemu operacyjnego bądź aplikacji, możność przenoszenia środowisk miedzy serwerami fizycznymi, przy ciągłości działania włączonych aplikacji (tzw. przemieszczanie się online), co minimalizuje koszty przestojów w pracy.

Przedsiębiorstwo Product Engineering (oni w tym pomogą) zapewnia także obniżenie awaryjności oraz zwiększenie bezpieczeństwa procesów, dzięki odgraniczeniu od siebie poszczególnych środowisk wirtualnych. Prócz tego kopia bezpieczeństwa na serwerze wirtualnym może być przywrócona dużo prędzej niż kopia bezpieczeństwa na serwerze fizycznym, co jest zdecydowanym plusem w wypadku potencjalnej awarii.

Zaciekawił Cię rozważany tutaj wątek i poszukujesz poza tym innych tego typu danych? Poczytaj o nim znacznie więcej w tym serwisie!

br>
Czy szukasz świeżych informacji na prezentowany temat? Jeżeli tak, to przenieś się do źródła, na którym odnajdziesz fascynujące wiadomości, które zapadną Ci w pamięć na długi czas.

Unikniemy komplikacji z kompatybilnością starszych wersji systemów czy programów ze sprzętem, ponieważ dzięki wirtualizacji starsze wersje mogą działać na nowym, efektywnym a także bezpiecznym serwerze wirtualnym.