Zadania stabilnego podłoża w bezpiecznym wykonaniu budowlanej inwestycji, sposoby jego utwardzania.

Budując nieduży dom, przemysłowy budynek albo drogę wykonawcy często stają przed problemem nieodpowiedniego podłoża. Niekiedy takie mało korzystne warunki występują na całym terenie inwestycji, a czasami jedynie w niektórych miejscach – lecz w każdym przypadku stanowi to spory problem przy budowie.

Niestabilne podłoże może być źródłem wielu poważnych problemów w czasie robót, począwszy od tego, że grunt może być trudniejszy do przygotowania, a skończywszy na prawidłowym utrzymaniu fundamentów czy innych elementów konstrukcji. Z tego też powodu niezwykle istotnym etapem każdej budowlanej inwestycji powinno być dokładnie zbadanie podłoża na pełnym obszarze robót.

spiwa drogowe i zagęszczanie gruntu

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Powinno się to zrobić z tego powodu, że czasami problemy występują lokalnie, przykładowo w jednej części działki może być ubita, twarda ziemia, a w innym fragmencie piaszczysta gleba. Wiedząc dokładnie, jak wygląda grunt pod inwestycję przygotować się można do dalszego etapu prac, przeważnie wybiera się wzmacnianie podłoża (źródło) wykorzystując jedną z paru dostępnych metod.

Żeby grunt miał odpowiednie parametry, miał należytą twardość i był odpowiedni pod zaczynaną inwestycję, to trzeba w niejednym przypadku go sporo utwardzić. Wzmacnianie gruntu (zobacz) zrealizować można na parę sposobów, a wybór najlepszego będzie uzależniony od wielu czynników. Wszystko zależeć będzie od tego, co trzeba będzie wzmocnić, charakterystyki wodnej na działce i rodzaju stawianego budynku – zupełnie inaczej będzie się postępować, jeśli na działce planowany jest parking, a inaczej, gdy ma zostać postawiony ośmiopiętrowy biurowiec.

W kilku słowach wzmocnienie gruntu polegać będzie na takim jego wzmocnieniu, żeby zaczął spełniać określone parametry. Najczęściej będzie się to robić to przez ubijanie odpowiednimi maszynami, użycie dodatkowych zbrojeń lub wlanie specjalnych substancji, które zapewnią sztywność całej warstwie. W tej ostatnio wymienionej technice coraz częściej używane są spoiwa drogowe, mają one dobre parametry i są coraz chętniej wybierane do takich celów. Więcej na http://spoiwex.pl/