Zanim zbudujesz zburz

Zbudowanie własnego domu to nielada przedsięwzięcie. Czasem jednak zanim postawimy dom, musimy zburzyć inny budynek. Zazwyczaj decydujemy się wolny grunt, na którym nie stoi żaden budynek. Może się jednak zdarzyć, że ziemia sprzedawana jest razem z nieruchomością która ma być rozebrana – wówczas rzecz jasna musimy zrobić demontaż takiego budynku. W tym celu musimy wynająć firmę, która zrealizuje tego typu zadanie.

wyburzanie

Autor: SLAC National Accelerator Laboratory
Źródło: http://www.flickr.com
Mogłoby się wydawać, że demontaż budynku jest znacznie prostszy niż jego stawianie, ale niekoniecznie. Jest to nader złożony proces, który wymaga wykonania wielu istotnych kroków. Nie można tak po prostu wziąć młot i zacząć demontować stojący budynek – musimy wcześniej dokonać wielu formalności zanim dojdzie do konkretnej rozbiórki . Kwestię wyburzeń budynków określa ustawa Prawo Budowlane i inne rozporządzenia. Rzecz jasna istnieją przypadki kiedy daną nieruchomość można rozebrać bez wcześniejszych formalności – dotyczą one tych nieruchomości, których postawienie nie wymagało zezwolenia na budowę. Jednak w przypadku większości budynków takie zezwolenie jest nieodzowne, zatem i przy ich rozbiórce również należy dokonać szeregu formalności. Zgłoszenie rozbiórki zgłasza się miejscowemu staroście.Gdy już uzyskamy pozwolenie na rozbiórkę należy zatrudnić profesjonalną ekipę, która zajmie się wszystkimi pracami (sprawdź więcej). Nad wszystkimi takimi pracami musi czuwać oczywiście kierownik, posiadający stosowne uprawnienia. Warto wynająć firmę, która nie tylko zajmie się demontażem nieruchomości, ale również wywiezieniem i utylizacją gruzu i innych materiałów powstałych po rozbiórce. W przypadku domów jednorodzinnych do rozbiórki zwykle wystarcza standardowy sprzęt taki jak ciężkie młoty zamontowane na koparkach, ale może się również zdarzyć, że do wyburzenia będzie trzeba materiały wybuchowe. Rzecz jasna im bardziej złożonych technik i sprzętów trzeba będzie użyć do rozbiórki budynku, tym cena za usługi będzie większa.

Zaciekawił Cię powyższy komentarz z strony (http://www.raba.com.pl/hurtownia-sanitarna/)? Jeżeli go nie popierasz, to zachęcamy do polemiki. Każda debata będzie pozytywna.

Zwykle jest ona uzależniona też od wielkości budynku, który ma zostać zdemontowany i od tego, czy w koszt mają być wliczone usługi dodatkowe, jak chociażby wspomniana wywózka gruzu czy inne.