Co to jest ściąganie długów oraz jakie prawa przysługują dłużnikowi

Kredyty, chwilówki – coraz więcej Polaków zadłuża się w rozmaitych instytucjach. Wszystko jest dobrze, póki spłacamy raty o czasie, gorzej, gdy zaczyna brakować funduszy na punktualne oddawanie należności. Jakie prawa przysługują dłużnikowi, kiedy zgłosi się do niego firma windykacyjna. Co czynić? Jak podejmować roztropne decyzje? Co to jest windykacja oraz jakie są jej warianty? Na początek pragnę objaśnić, iż windykacja to nie to samo, co egzekucja komornika.

należności

Autor: Daniel Deppe
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż główny ich cel wydaje się być taki sam – a więc odebranie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na całkiem innych prawach. Windykacja wierzytelności to rodzaj mediacji między dłużnikiem a osobą czy instytucją, jaka udzieliła pożyczki (zobacz: zdecydowanie więcej przeczytasz na tej stronie). Zawsze opiera się na negocjacjach. Windykator, reprezentujący konkretną osobę lub firmę, nie zajmuje dóbr materialnych dłużnika (tak jak robi to komornik), tylko robi wszystko, ażeby dobrowolnie podpisał on ugodę.

Zaciekawił Cię ten tekst? Wejdź na odsyłacz do artykułu, tam zapewne znajdziesz jeszcze większą ilość informacji na temat, który Cię zainteresował.

Dzięki temu najczęściej udaje się wypracować kompromis, zważający na potrzeby jak też możliwości obydwu stron. W rzeczywistości wygląda to tak, że osoba chcąca odzyskać swe pieniążki, zwraca się do firmy windykacyjnej, jaka na jej prośbę kontaktuje się z dłużnikiem. W większości wypadków wierzyciel odzyskuje należne mu pieniążki pomniejszone oczywiście o prowizję. Jest to wygodne, dlatego że nie musi się zajmować całym przebiegiem samodzielnie.

Zainteresowały Cię wątki stworzone w naszym poście? Odczuwasz jednak niedosyt? Więc zachęcamy do kolejnej strony – naciśnij tu recykling wrocław i wejdź tam.

Najczęściej stosowane są 2 typy windykacji: polubowna – polega na przesyłaniu monitów oraz regularnym przypominaniu dłużnikowi, iż powinien zwrócić należne pieniądze, sądowa – gdy windykacja polubowna nie zadziała, firma windykacyjna SAF S.A. skieruje sprawę do sądu. Wtenczas ten może nakazać zwrot dóbr, zaś do akcji wkroczy już egzekutor.

windykacja

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika za każdym razem najlepszym podejściem jest windykacja polubowna, bowiem istnieje szansa, aby się dogadać i nie popaść w dalsze opały. Dobrze jest pamiętać, iż tak wierzycielowi, jak również reprezentującej go jednostce windykacyjnej, finalnie zależy na odzyskaniu pieniążków – będą więc robić wszystko, by dłużnik był w stanie spłacić swoje zobowiązanie, chociażby w ratach. I jeszcze jedna istotna uwaga. Dłużnik nie ma obowiązku zapraszać windykatora do mieszkania.