Ćwiczenia twarde i miękkie, które lepiej jest wybrać?

Szkoleniowcy rozróżniają dwa podstawowe typy szkoleń: twarde oraz miękkie. To jednakże te ostatnie obecnie najsilniej ewoluują. Szkolenia miękkie to takie, które są powiązane z pracą w zespole, ćwiczą również radzenie sobie ze stresem, asertywnością, motywowaniem, zdobywaniem nowych klientów, negocjacjami biznesowymi. Cechują się tym, iż rozwijają kompetencje psychologiczne pracobiorców, pozwalając im lepiej realizować swoje obowiązki służbowe, co wprost przekłada się na podniesione zyski firmy.

szkolenie

Autor: John Kraus
Źródło: http://www.flickr.com

Ze względu na to, iż przedsiębiorstw szkoleniowych nauczających w zakresie umiejętności miękkich jest sporzej aniżeli twardych, panuje tu większa konkurencja – szkolenia (szkolenia umiejętności miękkie). Zróżnicowane są ceny, natomiast jakość, w pewnej mierze wymuszona przez rywalizację, jest coraz wyższa. Instruktorzy, aby sprostać wymaganiom rynku, przez cały czas pracują nad poprawianiem prezentacji, dostosowując je równocześnie do poziomu odbiorców, obszaru ich wiedzy, piastowanych ról w przedsiębiorstwie. Na zajęciach są wykorzystywane rozmaite techniki, treningi aktywujące, które mają nie tylko sprawić, aby szkolenie było interesujące, lecz przede wszystkim efektywne. Tempo prowadzonych instruktaży jest w miarę możliwości dostosowywane do odbiorców. Poza tym rywalizacja na rynku wymusza na firmach szkoleniowych wdrażanie coraz to efektywniejszych narzędzi promocyjnych, przede wszystkim w sieci oraz szkoleń np dotyczących spraw takich jak radzenie sobie ze stresem np: szkolenia (jak radzić sobie ze stresem). Szkolenia twarde w większości wypadków są skierowane do węższego grona osób i związane z nabywaniem ścisłej wiedzy merytorycznej. Mogą trwać dłużej, a kiedy się kończą, uprawniają do przeprowadzania dodatkowych obowiązków, co potwierdza uzyskany certyfikat albo zaświadczenie. Szkoleniowcy techniczni to z reguły osoby, jakie mają bogatą jak też wszechstronną erudycję, ale nie zawsze są w stanie umiejętnie ją przekazać.

jak radzić sobie ze stresem

Nie przywiązują też wagi do tego, by materiały, jakie przygotowywali na poprzednie szkolenie modyfikować. Należałoby przy tym podkreślić, iż to trenerzy szkoleń twardych umiejętnie wykorzystali najświeższe technologie do obniżki kosztów szkolenia. Tym, co łączy obydwa rodzaje szkoleń, twarde i miękkie, jest to, że przekazana wiedza ma być jak najszybciej wykorzystana w praktyce. Rynek proponuje również szkolenia dla trenerów – szkolenia (czytaj na trenerzy.pl)czytaj na