Czujesz się oszukany przez sprzedawcę? Nie zdajesz sobie sprawy, co możesz zrobić z już podpisaną umową, jaka jest niekorzystna? Przeczytaj!

To normalne, że w wielu dziedzinach życia konsumenci nie posiadają możliwości negocjowania warunków podsuwanej umowy. Niestety, ich funkcja sprowadza się jedynie do podpisania dokumentu, albo jego odrzucenia w całościowej formie. Ma to funkcję na przykład w sytuacji kontraktów wykorzystywanych przez banki, sprzedawców telefonicznych, deweloperów, biura podróży, dostawców energii elektrycznej i wielu innych.

prawo
Może to przyciągać niebezpieczeństwo tego rodzaju, że producent w kontrakcie narzuci konsumentowi klauzule, które nie będą dla niego za bardzo korzystne. Stąd właśnie kodeks cywilny mówi, że decyzje, które nie są omówione indywidualnie, nie zobowiązują konsumenta, jeśli tworzą jego prawa i zobowiązania w sposób sprzeczny z odpowiednimi obyczajami i bardzo naruszający jego sprawy. Takim przykładem są z pewnością klauzule stawiające jako konieczność odstąpienia od umowy spłacenia grzywny albo wyłączające odpowiedzialność producenta za niezrealizowanie zobowiązania.

Trzeba przyznać też, że zazwyczaj obowiązują zapisy określające główne świadczenia stron, takie jak cena czy zapłata. Konsument, który podejrzewa, że umowa, jaką oferuje mu producent może posiadać decyzje niedozwolone, musi zwrócić przedsiębiorcy uwagę na taką sytuację. W momencie, gdy nie zgodzi się on na zmianę spornych punktów kontraktu, korzystniej będzie jak zmienimy przedsiębiorce. Z kolei gdy umowa, jaką już potwierdziliśmy zawiera sporne postanowienia, to zgodnie z definicją kodeksu cywilnego, takie klauzule z mocy prawa nie są dla nas wiążące. W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie przychyli się do tego stanowiska, powinniśmy udać się do sądu powszechnego – rejonowego lub okręgowego o uznanie danego zapisu za nieważne.

Przykładowo, jeżeli pragniemy odstąpić od umowy, a w jej postanowieniach są decyzje wykluczające taką opcję lub wyznaczające za to grzywnę, to możemy powołać się na niedozwolony charakter decyzji zawartej w umowie. Jeśli zaś przedsiębiorca nadal nie będzie uwzględniał naszych argumentów, możemy żądać udowodnienia swoich praw sądownie (więcej pod tym linkiem). Taka sytuacja niestety może spotkać każdego z nas.

W gąszczu otaczających nas danych niełatwo jest znaleźć naprawdę przydatne informacje. Dlatego jeśli ciekawi Cię tego typu temat, to koniecznie zobacz rekomendowane info (www.robak.konin.pl/oferta/zamykarki/automatyczne/jednoglowicowe/automatyczna-zamykarka-jednoglowicowa-zr-02).

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Najlepiej jak w sieci zaczniesz szukać potrzebnych informacji, przykładowo pod hasłem zakazane klauzule.