Czym jest fotowoltaika oraz jakie jest jej wykorzystanie

Pojęcie fotowoltaiki brzmi dla wielu z nas dość zagadkowo. Kojarzy nam się z pojęciami powiązanymi z ochroną środowiska czy panelami solarnymi i to właśnie z nimi dość powszechnie się ją myli.

Niezbyt słusznie, ponieważ wykorzystywana jest do odmiennych celów, a spektrum jej zastosowań jest dość spore.
W jaki sposób to działa
Fotowoltaika stanowi system produkcji prądu, który może być wykorzystywany w domach lub w miastach. W Polsce wiele miast wykorzystuje technologię, jaką jest fotowoltaika Szczecin (najtańsza fotowoltaika w Szczecinie) jest jednym z wielu przykładów. Wytłumaczenie w jaki sposób działa fotoogniwo nie jest najłatwiejsze. W pierwszej kolejności, należy wiedzieć, iż takie fotoogniwo złożone jest z 2 typów półprzewodników, które ułożone są w odpowiedni sposób na specyficznych płytkach. Płytki te ułożone są blisko siebie i posiadają przeciwne ładunki. Gdy promienie słońca padają na nie, ładunki mieszają się między płytkami i w taki sposób dochodzi do wytworzenia energii elektrycznej.
Gdzie znajduje zastosowanie fotowoltaika

tłumacz

Autor: Marcel Oosterwijk
Źródło: http://www.flickr.com
Izolacja podłogi
tablica ledowa

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu technologia ma zastosowanie przy wytwarzaniu prądu w warunkach, gdzie pociągnięcie sieci jest nie do końca możliwe albo zwyczajnie nieopłacalne. W niektórych przypadkach największy sens ma właśnie fotowoltaika Szczecin a także inne miasta w Polsce stosują tę technologię przy sygnalizacji świetlnej czy też w systemach awaryjnego zasilania. Najczęściej takie panele spotykane są również na parkomatach, tablicach ogłoszeniowych oraz w telefonach na drogach szybkiego ruchu.

Na wykorzystanie takiej technologii może zdecydować się także każdy z nas, aby wytwarzać prąd na domowe potrzeby. Ten system działa wtedy jako niezależna elektrownia przydomowa.