Franczyza czy umowa partnerska
Działające w naszej ojczyźnie tak zwane systemy partnerskie to na ogół umowy o współpracy sprzedażowej, dystrybucji wyrobów czy też usług, w celu ich dalszej sprzedaży przez partnera na swój rachunek. Wspólnik w zamian za design zgodny ze standardami sieci otrzymuje od wytwórcy albo dystrybutora lepsze warunki finansowe.

Franczyza natomiast opiera się na prawnych aktach takich jak ustawa o chronieniu konkurencji oraz konsumentów a również na Europejskim Kodeksie Etycznym Franczyzy. Odpowiednio przygotowany układ franczyzowy cechuje się kompleksowością, innymi słowy szczegółowym przedstawieniem wzornika współpracy pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą. Oczywiście z natury rzeczy porozumienie franczyzowe stawia franczyzodawcę w uprzywilejowanej pozycji. Wypływa to z faktu, że musi on w należyty sposób zabezpieczyć własne know-how, a więc erudycję w temacie prowadzenia przedsiębiorstwa w sposób zgodny z opracowanymi normami.
Kliknij ten link oraz zgłąb oprócz tego więcej treści na ten temat – one też poszerzą Twoją wiedzę na rozważany w tym artykule temat.
Nie znaczy to niemniej jednak, że franczyzbiorca pozostaje całkowicie ubezwłasnowolnionym, jak się czasami myśli.
Czy zszokował Cię prezentowany tekst? Żeby poznać temat wejdź tutaj oraz poznaj więcej szczegółów – z pewnością będą dla Ciebie zaskakująco ciekawe.
Praktyka pokazuje jednakże, iż w pewnej części umów brak jest zasad rozsądzania tematów kontrowersyjnych w modelu kooperacji pomiędzy uczestnikami (zdefiniowanie realnych do wystąpienia sfer konfliktowych jak też sposobów ich rozsądzania). Może to prowadzić do impasu w dwustronnych stosunkach uczestników układu jak też jałowych procesów sądowych.