Jak możemy wybrać innego dostawcę gazu? Owszem, to jest realne, trzeba tylko pamiętać o paru sprawach

Warto wiedzieć, iż obecnie aż 95% udziałów w rynku rozpowszechniania gazu pójdzie do PGNiG. Ale nie jest to jednoznaczne z tym, że my jako odbiorcy jesteśmy na to skazani, bo każdy klient zaliczony do sieci dystrybucji Polskiej Spółki Gazownictwa może zmienić swojego dostawcę paliwa gazowego. Z odmiennej strony, niezwykle często tym dostawcą jest jednak ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Kuchnia gazowa

Autor: Papa Pic
Źródło: http://www.flickr.com
Tak bowiem wygląda właśnie obrót gazem, niemniej zmiana sprzedawcy gazu to prawo, z którego możemy skorzystać (zmiana sprzedawcy gazu). W Polsce trwa w najlepsze liberalizacja rynku rozprowadzania gazu. Dzieje się tak zgodnie z zasadami wolnego handlu i regulacji, które są wymuszone przez Unię Europejską.

Niezbędne są Ci dodatkowe informacje na ten intrygujący temat? Więc nie ociągaj się i wejdź do kolejnego tekstu – tam opracowaliśmy dla Ciebie coś ekscytującego.

Trzeba przy okazji zdawać sobie sprawę, że niezrzeszeni sprzedawcy gazu mają tylko oferty dla klientów biznesowych, niemniej już wkrótce w zasięgu ręki będą atrakcyjne opcje dla gospodarstw domowych. Jedną z bardziej modnych ofert jest tak zwana możliwość dual fuel, co znaczy zakup prądu i gazu od jednej firmy. Zamianę sprzedawcy gazu możemy zrobić przez zezwolenie danego sprzedawcy do działania w naszym imieniu.

Co jeszcze warto wiedzieć?Przede wszystkim to, że każdy konsument posiadający całą umowę z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma zupełne prawo z niej zrezygnować żeby dokonać zmiany sprzedaży. Wymiana taka nic nie kosztuje, nie jest związana także z pauzami w dostawie gazu czy potrzebą wymienienia instalacji. Zmienienie sprzedawcy, oznacza czas od podpisania umowy z nowym dostawcą, nie jest kłopotliwa, a trwa przeważnie około trzech do czterech tygodni.

Po zmianie następuje rozliczenie z starym dostawcą gazu. Warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli decydujemy się na wymianę dostawcy gazu najprościej jest wydać stosowne upoważnienie kolejnego sprzedawcy w czynnościach funkcjonowania w naszym imieniu. Jest on w stanie dać znać o zmianie sprzedawcy, może wypowiedzieć także umowę kompleksową z PGNiG. Jak widzimy więc nie jest to wcale takie kłopotliwe jak nam się wydaje. Liberalizacja tego rynku to bardzo dobra wiadomość dla wielu konsumentów, to wielka szansa na zmniejszenie opłat, a także znaczna satysfakcja z tego, że sami mamy szansę wybierać firmę, która sprowadzi nam gaz.