Jak przebiega rozwód? Jakie kwestie są podejmowane? O czym trzeba pamiętać?

Rozwód to chyba jedna z gorszych chwil w życiu, choć dla wielu może być sposobem na zrezygnowanie z nieudanego, męczącego związku. Sporo osób nie decyduje się na wzięcie rozwodu przez wzgląd na strach i niezrozumienie rozwodowych procedur. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, jak przebiegają związane z tym procedury.

Rozwody zdarzają się wszędzie, w wielu miejscach również można znaleźć pomoc, jak rozwód (rozwody we wrocławiu) Rzeszów. Na początek warto wiedzieć, że postępowanie sądowe o orzeczenie rozwodu wymaga osobistego zaangażowania . Oznacza to, że nie istnieje możliwość, żeby rozwodu domagał się przedstawiciel ustawowy którejś ze stron, albo też prokurator. Ogłoszenie rozwodu może nastąpić tylko po przeprowadzeniu procesu sądowego.

sąd

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com

Ma to związek z faktem, że dopiero po złożeniu przez małżonków pozwu, sąd może zacząć rozstrzyganie sprawy.

W tego typu procesie jeden z małżonków pozywa drugiego rozwodowy, konieczne jest więc by wskazać, iż miał miejsce trwały, nieodwracalny oraz pełny rozpad pożycia w sferze uczuciowej, fizycznej, a także ekonomicznej. Sąd pobiera od nas stałą opłatę, jakiej wysokość wynosi 600 złotych. Dobra rada: jeśli umieścimy od razu znaczki urzędowe na pozwie o rozwód, to nasza sprawa będzie w szybszym tempie rozpatrywana. Dodatkowe opłaty również mogą wystąpić, lecz są związane bardziej z dochodzeniem alimentów, podziałem nieruchomości czy rozdziałem majątku. Sąd rozpatruje sprawę na rozprawie, zaś może być ich większa ilość aniżeli tylko jedna. Przesłuchanie małżonków to obowiązek sądu. W tego typu procesu obie strony są w stanie zgłaszać wszelkie dowody. Jednocześnie możemy prosić sąd o użycie dowodów, które wnoszą do sprawy (adwokat z wrocławia) świadkowie, dokumenty czy biegli.

Niestety zdarza się, że małżonkowie próbują w tego typu sprawie rozwodowej wykorzystać własne dzieci. Trzeba jednakże pamiętać, iż w charakterze świadka nie mogą być przesłuchiwani małoletni, jacy nie mają jeszcze trzynastu lat. Jeśli chodzi o małoletnich, którzy są dziećmi albo wnukami stron, dopuszczalny wiek wynosi siedemnaście lat. Podczas procesu sąd może przesunąć sprawę do postępowania mediacyjnego, jak dojdzie do wniosku, że są szanse na ratowanie małżeństwa. Tak samo może to wyglądać, jeśli chcemy załatwić trudne tematy między małżonkami, które odnoszą się do zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów czy metod sprawowania władzy rodzicielskiej. W razie problemów można skonsultować się ze specjalistą, na przykład radca prawny Rzeszów.