Jakim sposobem rozliczyć delegację i co pożądane byłoby wiedzieć o raporcie RMUA i podatku od towarów oraz usług

Jeśli jako pracodawca wysyłamy pracownika w wyjazd, naturalnie powinniśmy wiedzieć, jak na przykład wygląda rozliczenie delegacji. W końcu wyjazd na delegację wiąże się z rozmaitymi wydatkami, takimi jak wyżywienie, noclegi lub transport. Należałoby wiedzieć, że za okres podróży pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę. Jeśli na własną rękę organizuje on sobie nocleg, transport czy wyżywienie, też winien dostać za to zwrot.

własna firma

Autor: WKÖ E-Center
Źródło: http://www.flickr.com

Wszystkimi kosztami jest obciążony pracodawca, gdyż to on decyduje o wykonywaniu obowiązków zawodowych za miejscem lub miejscowością pracy – rozliczenie delegacji. Jeśli chodzi o należności związane z dietą, to współcześnie dieta dla pracownika w podróży to 30zł za dobę. Jest ona liczona od okresu rozpoczęcia podróży do terminu jej zakończenia oraz powrotu do typowego trybu pracy. Pracodawca powinien też zapewnić środek transportu bądź zwrócić pracownikowi finanse za przejazd, niezależnie od tego czy jedzie on pociągiem bądź własnym samochodem (wtedy zdobywa zwrot za paliwo). Wypada jednak pamiętać, iż jeśli na osobistą rękę organizujemy sobie transport albo nocleg, to koniecznie musimy przedstawić później chlebodawcy rachunki za te usługi. Wyłącznie wtenczas będzie posiadał podstawę do zwrócenia kosztów. Rmua to dokument, który jest wystawiany przez ZUS. Oddany jest dla osoby ubezpieczonej, jest on wręczany każdego miesiąca przez płatnika składek. Formularz ten zawiera ważne wiadomości, takie jak prawa do świadczeń lub potwierdzenie objęcia ubezpieczeniem – podatek vat od towarów i usług.

delegacja

Autor: Prayitno / Thank you for visiting ! (3 millions )
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle znaczące jest to, by raport RMUA był dostarczany co miesiąc, w dobrym terminie, którego nie wypada przekraczać – szukaj na poradnik.wfirma.plw i usług został wprowadzony na terenie Polski przez ustawę z 8 stycznia 1993 roku. Jest to podatek, jaki pobierany jest za wszelkim razem, kiedy przebiega obrót artykułami albo usługami. Takiemu opodatkowaniu podlega w szczególności eksport oraz import towarów, odpłatna dostawa towarów, oraz także wewnątrzwspólnotowa dostawa produktów czy wydanie artykułów w oparciu o leasing.