Kupujemy samochód z drugiej ręki – co należy sprawdzić?

Kiedy decydujemy się na zakup samochodu często pojawia się wiele dylematów. Jeżeli kupujemy auto bezpośrednio z salonu, w zasadzie kluczowy jest wybór marki i konkretnego modelu. To, na co zwracamy uwagę to wielkość, jakość wykonania, kształt bryły czy kolor pojazdu. Niebagatelną kwestią są także wszelkiego rodzaju gadżety i generalne wyposażenie. Jeżeli natomiast postanawiamy nabyć auto używane, do wymienionych powyżej spraw dochodzi jeszcze bardzo istotny aspekt, jakim jest ocena stanu technicznego.

spotkanie inżynierów

Autor: Office of Naval Research
Źródło: http://www.flickr.com
Należy mieć na uwadze fakt, że kilku- czy kilkunastoletnie auto, które miało już swojego właściciela, lub nawet kilku, będzie już do pewnego stopnia wyeksploatowane . Z uwagi na ten fakt, jeżeli chcemy nabyć samochód z drugiej ręki, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ogólne parametry wybranego przez nas modelu, ale co najważniejsze, na stan techniczny danego egzemplarza. To, co jest bardzo istotne, to przebieg silnika umożliwiający stwierdzenie, jaki dystans auto już pokonało. Dzięki tej informacji, biorąc pod uwagę średnią żywotność silnika, zależnie od tego czy jest to diesel czy też benzyna, jesteśmy w stanie oszacować jak długo samochód jeszcze pojeździ.

W tym przypadku naturalnie warto się również przejechać i posłuchać pracy silnika, oceniając czy wszystko jest ok. Kolejną kwestią techniczną, którą musimy sprawdzić to stan zawieszenia oraz hamulców. Reperacja tych stref samochodu zwykle wiąże się z dużymi kosztami, które będziemy musieli ponieść jeżeli np. kupimy samochód z wadliwym układem wydechowym. Warto starannie przyjrzeć się także karoserii, dzięki której można ocenić, czy auto było garażowane, dzięki czemu bardziej zadbane, czy też było trzymane na zewnątrz i pozostawało narażone na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne – przykładowo grad.

Czy zaciekawił Cię nasz tekst? Jeżeli odpowiesz twierdząco, to idź dalej kredyt na zakup ciągnika i przeczytaj tam nowe fascynujące posty. Nie ociągaj się!

To, co jest nieznacznie mniej ważne, jednakże warto to dobrze sprawdzić, to elektronika wewnątrz samochodu.

Prawda jest taka, że na przykład nieotwierająca się jedna szyba z tyłu pojazdu nie będzie jakimś strasznym dramatem, ale niedziałająca klimatyzacja lub ehsbiznespartner brak odpowiedniego podświetlenia zegarów już tak. Musimy niestety brać pod uwagę fakt, iż wszelkie naprawy dotyczące elektroniki samochodu są bardzo kosztowne, a im więcej funkcji auto posiada, tym więcej tego typu awarii może wystąpić. Ostatecznie, jeżeli sami nie mamy pewności, czy wszystko dobrze przeglądnęliśmy, zawsze istnieje coś takiego jak fachowa diagnostyka techniczna . W zakładzie oferującym tego typu usługi specjalista skrupulatnie sprawdzi stan auta oraz oceni koszty ewentualnych napraw. Warto skorzystać z takiej usługi, aby upewnić się, iż samochód który chcemy zakupić jest w dobrym stanie i nie będziemy musieli zbyt wiele inwestować w jego ewentualną renowację.