Mosiądz w odlewnictwie – jakie posiada właściwości i do produkcji jakich wyrobów można go zastosować

Mosiądz jest jednym z tworzyw stosowanych w odlewnictwie. Jest stopem miedzy oraz cynku, lecz ich proporcje nie są takie same. Cynku jest mniej, a dokładnie ok. 40 %. W stopie mogą mieścić się także domieszki innych metali, w tym ołowiu lub aluminium. Temp. topnienia mosiądzu to 1000 stopni C. Jakie ma właściwości oraz do produkcji jakich wyrobów można go wykorzystać?

Odlewnictwo
Nade wszystko armaturę, okucia budowlane oraz części machin, np. wykorzystywanych w przemyśle samochodowym czy chemicznym. Mosiądz jest wytrzymały na wodę morską, dlatego można z niego wytwarzać śruby okrętowe, nie niepokojąc się, że pokryją się korozją. To nadzwyczaj znaczące w przemyśle okrętowym, aby wykorzystywać wysokiej jakości wyroby – zobacz koniecznie.

Odlewy z mosiądzu (odwiedź ) są odporniejsze od innych odlewów, w tym na przykład od odlewów z brązu. Lepszą twardość zapewnia im zaliczający się w skład stopu cynk. Mosiądz można również poddawać obróbce plastycznej na zimno, co jest nadzwyczaj duże znaczenie w czasie produkowania amunicji. Warto też dodać, iż mosiądz może być wykorzystywany do robienia elementów ozdobnych, na przykład klamek do drzwi, świeczników lub pucharów i innych produktów, między innymi okuć obrazów, ponieważ w łatwy sposób można go uformować.

Chcesz ciągnąć dalej zajmującą treść? Zatem nic nie stoi na przeszkodzie – kontynuuj utylizacja szkła na następnej stronie.

Jakie jeszcze atuty odróżniają opisywane tworzywo? Może być poddawane nawet dużym obciążeniom, niewymagane są skomplikowane zabiegi konserwacyjne, ponieważ mosiądz nie robi trudności w otrzymaniu, jak również nadaje się do recyklingu.

Mosiądz przywożony jest do zakładów w postaci prętów lub drutów, jakie później poddaje się procesowi odlewania, na początek jednak przygotowując właściwą formę odlewniczą. Na koniec trzeba zaznaczyć, iż odróżnia się wiele typów mosiądzu, w zależności od konkretnego składu stopu. Mogą być np. stopy dwuskładnikowe, z dodatkiem ołowiu lub specjalne, zawierające inne pierwiastki, np. tak jak nadmieniono na początku – aluminium.

Jeżeli interesuje cię temat, jakim jest odlewnictwo, powinieneś także zaznajomić się z innymi tworzywami, które można zastosować do wytwarzania wyrobów metalowych. Różnią się swoimi właściwościami, więc warto jest zebrać informacje o każdym z nich, by dobierać właściwy materiał do celu, na który zamierzamy go przeznaczyć.