W czasach dzisiejszych są wszechobecne, nie każdy jednakże zna ich historię.

Przy poruszaniu zagadnienia reklam zewnętrznych korzystnie jest rozpocząć od wyjaśnienia samego pojęcia. Reklamy te, to tak samo jak inne formy marketingu, metody komunikacji. Trzeba przez to rozumieć, iż ich celem jest dotarcie do jak największej rzeszy odbiorców, żeby zakomunikować im jakieś konkretne informacje.

Jak widać z powyższych rozważań, reklamy wielkoformatowe to nie jedynie te, które popularnie kojarzymy przykładowo z billboardami. Posiadają one ponadto historię, która wbrew temu, co mogłoby się zdawać jest dosyć obszerna.

Reklama outdoor

Autor: Roberto Nieves
Źródło: http://www.flickr.com

W pierwszej kolejności trzeba powiedzieć, iż początków opisywanych reklam należy upatrywać w starożytności. W omawianym czasie przybierały one zazwyczaj formę napisów umieszczanych na ścianach budynków. Napisy te mogły przykładowo zawiadamiać mieszkańców miasta o mających się odbyć walkach z dzikimi zwierzętami czy odmiennych wydarzeniach, które w ówczesnym czasie możemy określić mianem imprez masowych. O reklamie zewnętrznej możemy również mówić w przypadku urozmaiconego rodzaju karczm czy zajazdów. Tabliczki, jakie umieszczane były przed tego rodzaju budynkami również należałoby określić mianem formy reklamy – Gubin – reklama zewnętrzna. Zwykle na takich tabliczkach zamieszczano obrazki, jakie miały odzwierciedlić przeznaczenie konkretnego miejsca. Na szyldzie należącym do jadłodajni należało więc szukać dzbana czy talerza, a do noclegowni łoża. Oczywiście także starożytnym przedsiębiorcom zazwyczaj nie brakowało poczucia humoru, przykładowo rysowali więc na swoich tabliczkach niespotykane potrawy, dzikie zwierzęta i inne obrazki.

Chodź tutaj oraz zobacz dodatkowe informacje (waliduda.pl/) w kontekście prezentowanego wpisu. Zgłębisz tam podobne publikacje, które zapewne Cię będą ekscytować!

Za formę reklamy, w nieco późniejszym okresie trzeba również uznać znaki cechowe.

Reklamy zewnętrzne

Autor: vikkiq
Źródło: http://www.flickr.com
Można było je zlokalizować w średniowiecznych miastach, oczywiście obok siedziby cechu. Jeżeli zagłębimy się w charakteryzowany temat, możemy spotkać się z poglądami, że obeliski, na których w starożytnym Egipcie umieszczane było prawo, to również reklama zewnętrzna – Medas Media. Jeśli na wzmiankowanych obeliskach można było odszukać także inne informacje oprócz tekstów prawnych, poglądy te należałoby uznać za słuszne, nie możemy jednakże niestety tego sprawdzić. Pewnym jest natomiast fakt, iż pierwsza reklama zewnętrzna pojawiła się w Nowym Jorku w 1835 roku, miała formę plakatu.