W jaki sposób stworzyć dobry zespół, który poradzi sobie z praktycznie każdym firmowym projektem IT

Do niedawna typowy informatyk kojarzył się z zarośniętym panem od komputerów, który zajmował się wszystkimi sprawami z nimi związanymi. Ale rozwój technik informatycznych i oprogramowania sprawił, że w dziedzinie informatyki zaczęła następować specjalizacja – odmienne osoby będą się zajmować pisaniem programów, inne obsługiwaniem sieci a inne administracją oprogramowaniem i serwerami.

profesjonalna analiza wymagań PositivePro

Autor: PositivePro Sp. z o.o.
Źródło: http://www.positivepro.eu
W dużych firmach w działach IT pracuje co najmniej kilka osób o różnym doświadczeniu, dzięki czemu jest możliwa obsługa informatyczna we wszystkich obszarach działania. Lecz aby wszystko funkcjonowało odpowiednio i bez zakłóceń, to niezbędna jest odpowiednia współpraca tych ludzi, i to zarówno przy już istniejących rozwiązaniach, jak i przy planowaniu kolejnych.

W przypadku nowych projektów właściwe podejście zespołu będzie odgrywać kluczowe znaczenie. Często projekty informatyczne nie tylko dużo kosztują, ale będą wymagać wielu zmian organizacyjnych w firmie, i dlatego od ich powodzenia może zależeć sprawnie funkcjonowanie biznesu. Również z takich powodów bardzo dużą rolę ogrywa analiza wymagań, dzięki której można dokładnie określić potrzeby i wymagania co do projektu.

Chcąc mieć pewność, że dany projekt się powiedzie, trzeba mieć ludzi, którzy sobie z tym poradzą. Bardzo dobrym pomysłem przykładowo może być wysłanie odpowiedzialnych za to osób na profesjonalne szkolenia, w trakcie jakich usystematyzują sobie oni wiedzę z tej dziedziny, a także nauczą się też wielu nowych rzeczy. Takie rozwiązanie dla wielu właścicieli firm może być po prostu za drogie, bo jednak szkolenia informatyczne do tanich nie należą, lecz w dłuższym okresie czasu z pewnością się będą opłacać. W ich trakcie uczestnicy mogą poznać kompletny przebieg analizy wymagań i przeprowadzania informatycznych projektów, zaczynając od wyznaczenia potrzeb i wymagań, przez wymodelowanie ich przy pomocy specjalistycznych narzędzi, a kończąc na etapie testów i końcowym odbiorze. Wiedza, która jest przekazywana podczas szkoleń może dotyczyć wielu działów informatycznych, i przez to właśnie osoby po nich bardzo dobrze radzą sobie nawet przy bardziej skomplikowanych zadaniach.