Życie bez norm? Jak sobie trudno to wyobrazić. Być może i byłoby niekiedy przyjemnie, lecz na dłuższą metę nie dałoby się tak żyć

Ciężko sobie wyobrazić jakąkolwiek instytucje, sklep, przedsiębiorstwo czy firmę bez odpowiednich uregulowań, jakie przeciwdziałają nadużyciom i innym sposobom negatywnych praktyk. Generalnie to tworzy się różnorodne dokumenty wewnętrzne, które maja zapobiegać złym praktykom wewnątrz organizacji, jak i zewnętrzne regulacje, dzięki którym można uregulować nasze relacje ze światem zewnętrznym, a ten świat to najczęściej klienci, petenci i partnerzy biznesowi. Co by było gdyby nie było takich regulacji?

sklep

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy sobie to wyobrazić na przykładzie zwykłego sklepu.

Poświęć chwilę i sprawdź tu przeglądy rejestracyjne wrocław dodatkowe informacje na ten temat – one na pewno Cię zaciekawią, więc nie wahaj się za długo:)

Jak gdyby nie było regulaminu sklepu to można by uregulować żadnej kwestii związanej ze sprzedażą, ze zwrotami, z reklamacjami. Istniałby chaos, którego nie da się opanować. Nie istniałyby instrukcję, jak zachować się w konkretnym momencie, konkretnej sytuacji. Sklep to jest i tak mały problem, ciężka sprawa byłaby, jak gdyby nie było takich regulacji wywnętrz firm czy różnych instytucji.

W sumie trzeba by było rozpoczynać, jakby każdy dzień od początku, gdyż tak właśnie wyglądałoby nasze przybycie do pracy. Wiedzę prawdopodobnie przekazywalibyśmy sobie ustnie, ponieważ nie byłoby przecież zapisanych stron z regulacjami i innymi postanowieniami. A ile by było (przyczepki producent – polecam) błędów, pomyłek w takich sytuacjach. Jest to trudne do wyobrażenia, lecz jesteśmy w stanie to określić po prostu jednym słowem: chaos. Spójrzmy na wielki organizm jakim jest państwo. Co by to było, jakby nie było konstytucji, ustawy i innych aktów prawnych (zobacz regulamin sklepu). Państwo niechybnie pogrążyłoby się w ruinie. A jak zrozumieć postulaty niektórych osób, że przepisy nie są potrzebne?

sklep

Autor: grassrootsgroundswell
Źródło: http://www.flickr.com

No można to potraktować jako dziecinne podejście do tematu. Wiadomo, w tej materii jest inny kłopot: za dużo głupich przepisów, czasami abstrakcyjnych, jak przykładowo w Unii Europejskiej. Biurokracja i nadmierne przepisy w każdej sferze życia są w stanie wyrządzić tyle złego, ile brak przepisów, o tym na pewno powinniśmy pamiętać. Jednakowoż, odpowiednio wprowadzone przepisy to wiele dobrego, ponieważ dzięki nim łatwiej się funkcjonuje, wiadomo, co nam przysługuje, a co nie.

Więcej:

Tak działają mądre przepisy. Jeśli jesteśmy zakładaniami złych przepisów i biurokracji, to możemy stwierdzić, iż one są niepotrzebne, więc powinniśmy je łamać. Ta oczywiście droga prowadzi donikąd. Można walczyć ze złymi przepisami, ale jeśli będziemy je łamać to dotkną nas inne przepisy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*