Życie bez norm? Jak sobie trudno to wyobrazić. Być może i byłoby niekiedy przyjemnie, lecz na dłuższą metę nie dałoby się tak żyć

Ciężko sobie wyobrazić jakąkolwiek instytucje, sklep, przedsiębiorstwo czy firmę bez odpowiednich uregulowań, jakie przeciwdziałają nadużyciom i innym sposobom negatywnych praktyk. Generalnie to tworzy się różnorodne dokumenty wewnętrzne, które maja zapobiegać złym praktykom wewnątrz organizacji, jak i zewnętrzne regulacje, dzięki którym można uregulować nasze relacje ze światem zewnętrznym, a ten świat to najczęściej klienci, petenci i partnerzy biznesowi. Co by było gdyby nie było takich regulacji?

sklep

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy sobie to wyobrazić na przykładzie zwykłego sklepu.

Poświęć chwilę i sprawdź tu przeglądy rejestracyjne wrocław dodatkowe informacje na ten temat – one na pewno Cię zaciekawią, więc nie wahaj się za długo:)

Jak gdyby nie było regulaminu sklepu to można by uregulować żadnej kwestii związanej ze sprzedażą, ze zwrotami, z reklamacjami. Istniałby chaos, którego nie da się opanować. Nie istniałyby instrukcję, jak zachować się w konkretnym momencie, konkretnej sytuacji. Sklep to jest i tak mały problem, ciężka sprawa byłaby, jak gdyby nie było takich regulacji wywnętrz firm czy różnych instytucji.

W sumie trzeba by było rozpoczynać, jakby każdy dzień od początku, gdyż tak właśnie wyglądałoby nasze przybycie do pracy. Wiedzę prawdopodobnie przekazywalibyśmy sobie ustnie, ponieważ nie byłoby przecież zapisanych stron z regulacjami i innymi postanowieniami. A ile by było (przyczepki producent – polecam) błędów, pomyłek w takich sytuacjach. Jest to trudne do wyobrażenia, lecz jesteśmy w stanie to określić po prostu jednym słowem: chaos. Spójrzmy na wielki organizm jakim jest państwo. Co by to było, jakby nie było konstytucji, ustawy i innych aktów prawnych (zobacz regulamin sklepu). Państwo niechybnie pogrążyłoby się w ruinie. A jak zrozumieć postulaty niektórych osób, że przepisy nie są potrzebne?

sklep

Autor: grassrootsgroundswell
Źródło: http://www.flickr.com

No można to potraktować jako dziecinne podejście do tematu. Wiadomo, w tej materii jest inny kłopot: za dużo głupich przepisów, czasami abstrakcyjnych, jak przykładowo w Unii Europejskiej. Biurokracja i nadmierne przepisy w każdej sferze życia są w stanie wyrządzić tyle złego, ile brak przepisów, o tym na pewno powinniśmy pamiętać. Jednakowoż, odpowiednio wprowadzone przepisy to wiele dobrego, ponieważ dzięki nim łatwiej się funkcjonuje, wiadomo, co nam przysługuje, a co nie.

Więcej:

Tak działają mądre przepisy. Jeśli jesteśmy zakładaniami złych przepisów i biurokracji, to możemy stwierdzić, iż one są niepotrzebne, więc powinniśmy je łamać. Ta oczywiście droga prowadzi donikąd. Można walczyć ze złymi przepisami, ale jeśli będziemy je łamać to dotkną nas inne przepisy.